banner328

Süt sığırcılığı yapan işletmelerde günlük olarak satılan çiğ süt işletmelerin aylık gelirini oluşturmaktadır. Bu amaçla elde edilen karın arttırılması ancak süt veriminin arttırılması ile sağlanacaktır. İşletmelerde günlük, aylık ve yıllık yapılması gereken işleri doğru olarak ve zamanında yaparsak günlük süt veriminde artış sağlayabiliriz. İşletmeler günlük aylık ve yıllık planlamalarını uygulamaya döker ve kayıt altına alırsa işletmenin anlık durumu ve gelecek politikalarını belirlemekte zorluk çekmeyecektir. Bu amaçla işletmemizde yapmamız gerekenleri sıralayacak olursak,
1-Hayvan Listelerinizi Hazırlayın
İşletmemizde bulunan tüm hayvanların küpe numaralarının yazılı olduğu bir liste yaparak işe başlayabiliriz. Bu işlemi yaparken hayvanları gruplandırmamız gerekecektir.
2-Hayvanlarınıza Uygulayacağınız Aşı Programları Hazırlayınız.
Buzağılar gözünü açtığı andan itibaren enfeksiyon etkenleri ile dolu bir ortamda yaşamaya başlarlar bu nedenle bu hastalık etkenlerine karşı buzağılarınızı korumak için en kolay ve ucuz yöntem aşılamaları zamanında yapmaktır.
3-Hayvanlarınızın Takibini Yapın
Hayvanlarınızın bütün bilgilerinin yazılı olduğu evraklar ile bir dosya hazırlayınız ve hayvanlarınız ile ilgili tüm bilgileri bu dosyada saklayınız.
4-Yemlerinizin Analizinizi Yaptırınız
Hayvanlarınıza verdiğiniz rasyon ne kadar dengeli ve hayvanın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olursa süt veriminiz o kadar iyi olacaktır.
5-İşletme Giderlerinin Düzenlenmesi
Türkiye hayvancılığında işletme sahiplerini en zorlayan maddi güç gereğinden fazla yatırım yapılan hayvan barınakları ve fabrika yem maliyetleridir. Bu konu işletmenizin bulunduğu bölgeye göre hayvanlarınızın bol güneş alacağı yeteri kadar temiz havaya sahip ve temiz suya istediği zaman ulaşabileceği her barınak hayvanlar için uygundur. 
6-Rasyonunuzu Mutlaka düzenleyiniz
Rasyon bir günde bir hayvanın yiyeceği yem karışım miktarları demektir kısaca. Her yaştaki ve dönemdeki hayvanın yiyeceği yem karışımı farklıdır.
GÜNYEM ZİRAAT MÜHENDİSİ 
Ahmet Melih Bayır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol