Öne Çıkanlar Yeni Müfredat Tanıtım Toplantısı Yapıldı Karapınar Yarı Olimpik Yüzme Havuzu İhaleye Çıkıyor Karapınar İlçesi Çiftçi Bilgilendirme Toplantıları Davem Ediyor

Bu haber kez okundu.

YEAŞ Termik Santral Gezisi

Karapınar Belediyesinin organizasyonu ile ilçedeki Sivil Toplum Kuruluş Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri ve Gazetecilerden oluşan 25 kişilik grup fabrikanın elektrik üretim bölümlerini gezdi.

Karapınarlı gruba Yeniköy Yatağan elektrik üretim santrali Genel Müdür Yardımcısı Serdar Toprak, İşletme Müdürü Mehmet Şimşek, İşletme Müdür yardımcısı Gürkan Kaya ile Çevre Başmühendisi Seda Bulut bilgiler verdi.

Fabrikanın kuruluşundan bu tarafa geniş bilgi veren Genel Müdür yardımcısı Toprak,” 6 yıldır bu santraldeyim şu ana kadar hiçbir zararına rastlamadık. Bu fabrikada 25 yıldır çalışanlarda var. Sonuçta herkes farika içerisindeki sosyal alanda yaşıyor. Bizler kendimizi neden zor durumda bırakalım. Gördüğünüz gibi her yer yemyeşil. İnsanların şikâyetleri genelde psikolojiden kaynaklanıyor. Bu farikalarda son sistem teknolojiler uygulanıyor. Fabrikalar sürekli denetim altında belirlenen yasaların dışına çıkıldığında hapis ve para cezası uygulanmaktadır. Olayın biride ekonomik boyutu var.1600 çalışanı ile bölgeye sağlanan ekonomik katkı göz ardı edilemez. Yerli kaynaklar yeraltında durmamalı. Bu kaynaklar değerlendirilip ülke ekonomisine kazandırılmalıdır. Elektrik üretemezsek dışa bağımlı hale gelinmeyecek mi? Eski yıllardaki gibi elektrik kesintileri yaşanmamalıdır diyen Genel Müdür Yardımcısı Toprak, Muğla/Milas-Sekköy-İkizköy-Karacahisar havzalarındaki 275 milyon ton düşük kalorili linyit kömürünün termik santralda değerlendirilerek ülkemizin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak amacı ile kurulduğunu sözlerine ekledi.

İşletme Müdürü Mehmet Şimşek de 25 yıldır elektrik santralinde çalıştığını belirterek,”Üretilen enerji ile ülke ekonomimize güç katmanın hedefindeyiz.  Elektrik enerjisini Çevreye saygılı bir şekilde ucuz, güvenli ve kaliteli üretmeyi her zaman planladık. Karapınar’da kurulması planlan olan tesislerin son teknoloji ile kurulacak olmasından dolayı hiçbir olumsuzluğun yaşanacağını düşünmüyorum. Kaldı ki. Bizler burada 26 yıldır yaşıyoruz ve iddia edildiği gibi hiçbir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. Karapınar insanı ilçelerinde kurulacak bu termik santrale olumlu bakmaları gerekir düşüncesindeyim.” Dedi.

İşletme Müdür Şimşek, Yeniköy Termik Santrali 2x210 MW kurulu güce sahip olup;

EÜAŞ Termik Santralleri içindeki payı %3,35’dir. 2 adet 1500ton kapasiteli kül silosu bulunmaktadır. Burada biriken küller, baca gazı arıtmadan gelen cypsium maddesi ile karıştırılarak 3900 m band ile kül vadisine taşınır” dedi.

Çevre Başmühendisi Seda Bulut, termik santrallerinin çevreye etkileri ve alınan tedbirler hakkında bilgi verdi.

Bulut, sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliği, büyük yakma tesisleri yönetmeliği, sürekli emisyon ölçüm sistemleri yönetmeliği ile çevreye önem verdiklerini söyledi.

Bulut,Kyoto protokolünü 28.05.2009 da imzalamış bir ülkeyiz.çevreyi koruma amaçlı kanunlar yönetmelikler ile düzenlemeler yapılmıştır.yapılmaya da devam edilmektedir.kurulmuş yada kurulacak tesislerde kanunlara uymak zorunda olduğunu sözlerine ekledi.

Heyet daha sonra filtre ve baca arıtma sistemlerini yer aldığı fabrika içinde gezi yaptı ve yetkililere sorular yönelterek merak ettikleri sorulara cevap aradılar.

Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu da faydalı bir inceleme gezisi yaptıklarını belirterek,” Tesisler içerisinde yaptığımız inceleme gezisi ile kafalardaki soru işaretlerinin de giderildiğini düşünüyorum. İnsana veya çevreye verilecek zararların etkilerini yetkili ağızlardan dinleme fırsatını bulduğumuz bu inceleme gezimize katılan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.. Ayrıca bizlere yakın ilgi gösteren ve her konuda yardımcı olan YEAŞ Yeniköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. yetkililerinden YEAŞ Genel Müdür Yardımcısı Serdar Toprak, İşletme Müdürü Mehmet Şimşek, İşletme Müdür yardımcısı Gürkan Kaya ile Çevre Mühendisi Seda Bulut ve diğer çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İnceleme gazisine İlçe Kaymakamı Ramazan Yıldırım, Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, Başkan Yardımcısı Duran Karagöz, Belediye Meclis Üyeleri ile Sivil Toplum Kuruluş Başkanlarından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa K. Sözen, Çiftçi Malları Koruma Başkanı Mehmet Uğur, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı, Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet kooperatif Başkanı Ahmet Kocatürk, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hikmet Özlü, Merkez Sulama kooperatifi Başkanı İsmet Çorakçı, Konya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Fettah Öztürk , İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sami Sağdıç,ve STK Yönetim kurulu üyelerinden bazıları, Gazetecilerden Hikmet Peker, Mithat Korkusuz, Musa Ceyhan, Ümit Ceyhan katıldılar. Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, YEAŞ Yeniköy Elektrik Üretim Tesisleri Genel Md. Yrd.’na, İşletme Müdür ve İşletme Md. Yrd. cılarına ilçenin tanıtımı ile ilgili kitap, broşür, CD ve yöresel el dokuma halı hediye etti.

                               

                                                                                                                                          

Anahtar Kelimeler:
YEAŞ Termik Santral Gezisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol