Öne Çıkanlar (KARYEM) 42. Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi Ceza Evi Firarileri Yakalandı Kaymakam Karacaya Geçmiş Olsun Ziyareti Karapınardan Mutlu Ayrıldı

Bu haber kez okundu.

Vali Toprak Erozyon Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

 Programa Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, İlçe Kaymakamı Onur Kökçü, Garnizon Komutanı Ufuk Devam, Belediye Başkanı Mehmet Yaka , İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Akbaba Jandarma Komutan Vekili  Zeki Seçer , Süt Üreticiler Birlik Başkanı Mehmet Tartan, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Yarımoğlu hazır bulundular.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak yaptığı konuşmada “  Bildiğiniz üzere burada Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü bulunmaktadır.

Bu Enstitü zaman içerisinde çok hayati bir görev üstlenmiştir. 1945 ve 1960 Yılı öncesi yanlış hayvan otlatma toprağın hor kullanılması gibi sebeplerle bu bölge çöl haline gelmiş ve devam eden rüzgarlar nedeniyle büyük bir rüzgar erozyonu yaşanır hale gelmiştir. Gündüzleri bile insanların birbirini göremediği, trafiğin aksadığı bir tehdit haline gelmiştir. O dönemin Kaymakamı devlete resmi bir yazı yazarak burada yaşama imkanının kalmadığını ve ilçenin başka yere taşınması gerektiğini vurgulamıştır.  Tehdit  bu derece büyük bir hale gelmiştir. O dönemin ilgili kurumları bu işe emek harcayarak dünyada ilk defa uygulanan model haline gelmiş ve şu anda da yurt dışındaki bazı yerlerdeki uygulanan patenti bize ait diyebileceğimiz bir uygulama ile kuru kamışlar kullanmak suretiyle şu anda bulunduğumuz örnek olarak bırakılan bir araziye araları 15-20 metre olmak üzere setler oluşturulmuştur.  Bu setlerin arasına ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışması yaparak nerdeyse tarihe bir imza atmışlardır. Yaşanılmayacak hale gelen çöl fırtınalarının bir mekanı hale gelen Karapınar’ı inanılmaz bir fedakarlık gerektiren çalışmalarıyla şu anda nerdeyse orman görüntüsüne kavuşturmuşlardır. Karapınar da hem sağlıklı bir hayat sunmuşlar hem de bu bölge kuraklıktan kurtarılarak ağaçlandırılmış ve canlı yaşamı içerisinde barındırmaktadır. O dönemi yaşayamayan çocuklarımıza da bulunduğumuz tepeyi örnek olarak bırakmışlardır. Onun için ben bir kez daha devletimizle bir kez daha gurur duydum.  Buranın bu hale gelmesinde emeği  geçen herkesi  tebrik ediyorum” dedi.

Konya Valisi Toprak Örnek tepe incelemesinden sonra Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmaları yerinde gördükten sonra ilçemizden ayrıldı.        

MUSA CEYHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol