Öne Çıkanlar Sokak Sağlıklaştırması Projesi Başladı Karapınarda Kan Bağış Kampanyasına Yoğun İlgi Mehmet TARTAN Emniyet Müdürlüğünü Ziyaret Etti Ömer Halisdemir Kapalı Sebze Pazarında Yeni Düzenleme

Bu haber kez okundu.

 Nesli Tükenen Yakalı Toy Kuşu Doğaya Bırakılacak
İlçemiz yakınlarında bir vatandaş tarafından yaralı halde bulunan kuş, yetkililer tarafından Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne getirildi.
Tedavi altına alınan kuşun yapılan incelemede yaklaşık 100 yıl önce Anadolu'da nesli tükendiği bilinen ve literatürlere göre en son 1912 yılında Kars'ta görülen 'Yakalı Toy Kuşu' olduğu belirlendi. Yaklaşık 25 gündür fakültede bakımı devam eden Yakalı Toy'un yaralı olan göğüs bölgesi tedavi edildi.
DOĞAYA BIRAKILACAK
Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Dik, tedavi sürecinin tamamlandığını ve Yakalı Toy Kuşun artık kendi kendine uçabileceğini belirterek, "Göğüs bölgesindeki çarpmaya bağlı yara oluştuğunu tahmin ettiğimiz yaranın tedavisi bitti. Yakalı Toy'u fakültemizin çiftliğine naklettik" dedi. Kuşun bakımının bir veteriner hekim tarafından gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Dik, şunları söyledi:  

"Yabani bir kuş türü olduğu için kalabalık ve ses onu korkutuyor. Hatta korku ve stres bu hayvanları öldürebiliyor. Biz de bu hassasiyetle çiftlikte ayrı bir bölüm oluşturduk ve sessiz bir ortamda sürekli aynı kişi tarafından bakımını sağlıyoruz. Yakalı Toy, yüksek protein içerikli özel bir karışımla besleniyor. Tedavisi tamamlandı ve şu an için hiçbir sağlık sorunu olmadığını biliyoruz. Burada kendisi için ayrılan özel bölümde doğaya bırakılacağı günü bekliyor diyen Prof.Dr.Dik,

Yakalı Toy'un, yaban hayvanı olması nedeniyle doğaya bırakılıp bırakılmayacağı konusundaki kararı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün verdiğini söyleyen Prof. Dr. Dik, şunları kaydetti:
"Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Yakalı Toy'un ayak bileğine takmamız için İçişleri Bakanlığı'nın izniyle halka biçiminde bir çip gönderilecek. Çipi burada Ege Üniversitesi'nden gelecek uzman arkadaşlarımızla birlikte takacağız. 8'inci Orman ve Su işleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından önümüzdeki günlerde Yakalı Toy doğaya salınacak. Çipteki GPS ile kuş doğaya salındıktan sonra her an takip edilerek, nereye gideceği gözlemlenebilecek. Bu sayede Yakalı Toy'un ülkemizde yaşam alanı olup olmadığı, yaşam biçimi ve bu türe ait yaşayan başka bir kuşun olup olmadığını öğrenmeye çalışacağız.".
Yakalı toy kuşları, ilginç kur davranışlarıyla bilinir. Kur davranışı sırasında göğüs ve baş kısımlarındaki tüyleri kabartırlar. Kanat açıklıkları 150 CM kadar olabilir. Erkekler dişilerden biraz daha büyük olur. Vücutları genel olarak soluk kum ya da devetüyü rengindedir. Bunun üzerinde koyu kahverengi benekler ve çizgiler bulunur. Karın bölgesi beyazımsıdır. Kanatlarının uç kısmında ve boyunlarında büyük siyah bölgeler vardır, ancak bu özellikleri uçarlarken daha iyi görülür. Küçük böcekler, karıncalar, tohumlar başlıca besinleridir. Bunların yanı sıra küçük kertenkeleleri de yiyebilirler. Çöl, yarı çöl, kurak alanlarda yaşamaya uyum sağlamışlardır. Yaşam alanlarında su az bulunduğu için su gereksinimlerini yiyeceklerinden karşılarlar.”dedi
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol