banner328
Öne Çıkanlar MEDAŞ İşletme Müdürlüğüne İlim ERDEN Atandı Şampiyon Ekmekçi İnşaat Oldu Kalfalık İlçemizde de Koronavirüs Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor

Bu haber kez okundu.

Meke Gölü de Kurutuldu!

Anadolu’nun Ramsar Alanları Yok Ediliyor!

Burdur Gölü’nün de Ramsar sözleşmesince korunmasına ve 1. Derece Doğal Sit Alanıolmasına rağmen havzadaki yanlış su politikaları yüzünden kurutulduğunu belirten orman mühendisi Fatih Taşkıran yaptığı açıklamada Meke Maarı’nın da aynı koruma statülerine sahip olmasına rağmen bütünüyle kurutulduğunu ve bu durumun doğa için kabul edilemez olduğunu belirtti. Taşkıran, "özellikle Konya Ovasıgibi Anadolu’nun en az yağış alan bölgesinde mısır, şeker pancarı ve ayçiçeği gibi çok su isteyen bitkilerin yetiştirilmesinin teşvik edilmesi doğal yaşamı ve beraberinde insan yaşamını da olumsuz etkiliyor" dedi. Konya ovasındaki yanlış tarım ve su politikalarından dolayı Ramsar alanı olan Göksu deltasını besleyen Göksu nehrinin sularının da Mavi Tünel projesiyle Konya ovasına taşınması sonucu deltanın da erimeye başlayacağını belirten Taşkıran Anadolu’daki doğal göllerden sulama amaçlı kullanılmayanların tamamının kaderine terk edildiğini, sulama için kullanılan göllerin de doğallığını kaybedip birer baraja dönüştürüldüğünü vurguladı. Meke Maarı’nın ayrıca Tabiat Anıtı olduğunu ve “dünyanın gözü” olarak adlandırıldığını belirten Taşkıran, geçtiğimiz günlerde Konya DSİ önünde yaptıkları açıklamaya da değinerek “taşıma su ile değirmen dönmez” dedi.


Sözün Bittiği Yer: Meke Gölü Ramsar Alanı


Burdur Gölü’nden Meke Gölü’ne kadar pek çok sulak alanı bisikletleriyle ziyaret ettiklerini belirten Çevre Mühendisi Handan Elpit irili ufaklı doğal göllerin doğrudan veya dolaylı olarak insan eliyle kurutulduğuna dikkat çekti. Sulu tarımın çiftçi ve köylü için kalkınma aracı olarak gösterilmesinin yanlış olduğuna değinen Elpit, geçtikleri bölgelerde yöre insanının borç altında olduğunu, tarımsal ilaç, su ve elektrik masraflarını karşılayamadıkları için çiftçilerin tarlalarını büyük tarım şirketlerine kiraya verdiklerini vurguladı. Bu durumu gözlemleyip göllerin aşırı su kullanımına neden olan yanlış tarımsal ürün teşvikleri nedeniyle kuruduğunu görmenin acı verici olduğunu belirten Elpit söyleyecek bir söz bulamadığını ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol