banner328
Öne Çıkanlar Karapınar Belediyesi Wu Shu takımı Bölge Şampiyonu Karapınar Belediyespor Taraftarlarını Sevindirdi Batılılar Değil Başkan Yaka Belediye Personeliyle İftarda Buluştu

Bu haber kez okundu.

Kop Ve Hotamış Konulu Panel

 

Hotamış Türkmenleri Aydınlar Hareketi ile Hotamış ve Havalisi Kültür ve Yardımlaşma Derneği birlikte bugün “KOP ve Hotamış Ovası” konulu bir panel düzenleyecekler.


Panel Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.          


HOTAMIŞ OVASI’NDA SUYA İHTİYAÇ FAZLA


Panel dolayısıyla ortak bir basın toplantısı düzenleyen Hotamış Türkmenleri Aydınlar Hareketi Lideri avukat Ramazan Turan ile Hotamış ve Havalisi Kültür ve Yardımlaşma DerneğiBaşkanı Ahmet Kiraz, Konya’nın en geniş ovalarından olan, toplam 24 köy ve 3 beldeden oluşan Hotamış Ovası’nın su yeterliliği ve yağışlar bakımından Türkiye’nin en sıkıntılı bölgelerinden biri olduğunu kaydetti. Hotamış’taki ekonomik faaliyetlerin yüzde 90’ının tarıma dayandığını, tarımda da yüzde 90 sulu tarım gerçekleştirildiğini ifade eden Kiraz ve Turan, ovada suyun çok kısıtlı olmasının Hotamışlı çiftçilerin üretim girdi ve maliyetini bir hayli artırdığını belirtti.


HOTAMIŞ’IN SUYA HASRETİ DİNECEK


KOP’un bütün aşamalarının tamamlanmasıyla yaklaşık 580 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip olarak inşa edilen Hotamış Depolaması ile Hotamış Gölü’nün kısmen eski konumuna gelmesini umduklarını belirten Kiraz ve Turan “Bölgemiz için hayati önem taşıyan Mavi Tünel Projesi ile yıllardır suya ve gölüne hasret kalan Hotamış Ovası’nın suya hasreti adeta dindirilecektir. Hotamış Gölü’nün yaklaşık 30 yıl önce çekilmesiyle cazibesini yitiren Hotamış Ovası’nın tekrar eski cazibesine kavuşacağı ümidini taşıyoruz. Bu nedenle KOP’u ve Mavi Tüneli bölgemize gelebilecek en büyük fırsat olarak görüyoruz. KOP İdaresi Başkanlığı uzmanları ile Selçuk Üniversitesi akademisyenlerinin katılacağı panelimize, ilgilileri ve Hotamış Ovası’na yatırım yapmak isteyenleri davet ediyoruz” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol