Öne Çıkanlar AK Parti Karapınar İlçe Başkanı Yusuf Zenginden Basın Açıklaması Maske Takmayan Vatandaşlara Ceza Namazla Buluşuyoruz Projesi Tamamlandı Aydoğanlar MYO Öğrencileri Çevre Temizlik Çalışması Yaptılar

Bu haber kez okundu.

Koordinasyon Toplantısı Karapınar’da Yapıldı.

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı’nın ev sahipliği yaptığı toplantıya Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur, Aksaray Ziraat Odası başkanı Emin Koçak ile 28 Ziraat Odası Başkanı katıldı.

Karapınar Ziraat Odası Meclis Salonunda yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Karapınar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı, Karapınar tarımı ile ilgili bilgi verdi.

Karapınar’ın son yıllarda endüstri bitkilerine yöneldiğini söyleyen Başkan Bozaklı,”İlçemiz en az yağış bir yer ve zor şartlar altında çiftçilik yapmaktadır. Ülke genelinde de en büyük sıkıntımız girdilerin pahalı olması ancak yetiştirdikleri ürünlerinin gerçek değerinin verilmemesidir.” Dedi.

Meram Ziraat odası başkanı Ali Ataiyibiner ise Konya’da su sorununun Konya çiftçisine büyük darbe vurduğunu söyledi.

Çiftçilerin birbirine para isteyecek diye selam veremez duruma geldiğini söyleyen Başkan Ataiyibiner, Su, kuyu ruhsatı ve enerji konusunda çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini belirterek” Uygulanmak istenen kota çiftçinin sonu olur. Konya ‘da uygulanacak su kotasının mantığı yok. Çünkü yağış çok az yağıyor zaten su sıkıntısı var. Çözüm ise başka havzalardan Konya ovasına su getirilmesi. Konya tarımı Türkiye tarımının %10 ‘luk ihtiyacını karşılıyor. Yapılması planlanan uygulamalar ile çitçilik engellenmek isteniyor” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur ise, tarımda dünyada 4.sırada olduklarını kaydederek” Kota uygulaması ile tarımda söz sahibi olamayız. Bunun için mecliste görüşmeler yapacağız. Çiftçilerin zor durumda olduğunu hepimiz biliyoruz. Mazot, gübre fiyatları çiftçinin belini bükmüş vaziyette. Kotalar ise çiftçimizin birlikte hareket etmesi gereken en büyük sorun. Birlik olarak oda başkanlarımız ile birlikte gerekli çalışmalarıları yürüteceğiz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol