Öne Çıkanlar Yetkililerce Maske İlçe Müftüsü Kadir Demirlenk İlçe Jandarma Komutanlığını Ziyaret Etti Öğrenciler Tiyatro ile Sıfır Atık Öğrendiler İZDES Heyeti Karapınar  Kaymakamlığını Ziyaret Etti

Bu haber kez okundu.

Karapınar Süt Üreticileri Birliği  Başkanı Tartan Güven Tazeledi

Genel kurula Toplantısına Belediye Başkanı Mehmet Yaka,BelediyeBaşkan Yardımcısı Halil Aker, Konya DSYB Başkanı Edip Yıldız STK Başkanları Basın Mensupları ile üyeler katıldı.
Tartan, genel kurulda yaptığı konuşmada, "2018 yılında yapılan genel kurulda, çoğunluğun güveni ve oylarıyla göreve gelmemizin üzerinden 4 yıl geçti. Sorunları teker teker ele alarak katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışıyla birliğimizde hizmet kalitesi noktasında pek çok yeniliğe imza attık. Hiçbir menfaat gütmeden, çalışmalarımıza katkı sağlayan yönetim kurulu üyelerimize, personellerimize ve bu pandemi sürecinde ekonomik krizlere karşı dimdik duran bütün fedakâr üyelerimize huzurunuzda teşekkür ederim. Yapılan belli başlı bazı işleri sizlerle paylaşmak istiyorum. 2006 yılında kurulmuş olan birliğimiz 2007 yılının Nisan ayında günlük 14.000 Lt Süt'le faaliyetine başlamıştır. 2018 yılı 270.000 LT sütü olan birlik, 2019 yılı itibariyle 350.000 LT süt hacmine ulaşmıştır. 2022 yılı itibariyle ise 410 ton süt hacmine sahiptir. Birliğimizin Karapınar'ımıza kazanımı; Aylık 58 milyon TL, Yıllık ise 696 milyon TL'dir. Bu kazancın neticesinde birliğimiz; üreticilerimize rahat ödeme yapabilmek adına 11 farklı firmaya süt pazarlamaktadır. Bu kapsamda elinde sütünü pazarlayamayan ve zor durumda kalan üreticilerimizin de imdadına yetişmektedir. 
1-    Seçim vaadimizde olan; siz değerli üreticilerimiz adına büyük katkı sağlayacak, Fabrika Ve Kaba Yem Analiz Cihazı ve Tekafoss Bakteri Ve Somatik Cihazı birliğimiz laboratuvarına kazandırılmıştır. Karapınar Süt Üreticileri Birliği olarak; yem üretim ve satış yerlerinin numune alınarak sürekli denetlenmesini ve alınan numunelerle yemlerin kalite kontrolünün yapılmasını sağladık. 
2-    2- Üreticimiz ve tüketicimize kaliteli, ucuz ve sağlıklı hizmetler sunmak amacıyla siz değerli üreticilerimizin ve halkımızın talebi üzerine şehrimizde Üreticiden Tüketiciye Doğrudan Satış Mağazalarımızın açılışlarını gerçekleştirdik. Bu sayede günlük taze süt ve süt ürünlerinin kar amacı güdülmeden satışa sunulduğu mağazalarımız,  üreticilerimiz ve halkımızdan büyük bir takdir toplamıştır.
3-    Karapınar Süt Üreticileri Birliği olarak, Türkiye'de birlikler düzeyinde, bir ilke daha imza atarak Çin pazarına 250 Ton Süt Tozu İhracatı gerçekleştirdik. Türkiye'nin üretim potansiyeli ve sanayi alt yapısının da Çin'e süt ürünleri ihracatı için uygun olduğu düşünerek; Ülkemiz ve Karapınar'ımız hayvancılığını ilgilendiren bu sıkıntılı pandemi sürecinde Üreticilerimize bir nebze faydalı olabilmek için süt tozu ihracatı gerçekleştirilmiştir.
4-     Dünya Sağlık Örgütü'nün onaylamış olduğu çevre dostu olan en az etken madde ile en üstün, en kalıcı ve etkili ekonomik Ulv İlaçlama Tekniği üreticilerimiz için hizmete girmiştir.
5-    Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Karapınar Süt Üreticileri Birliğinin hak ettiği yönetim anlayışıyla Karapınara yakışır, Üreticisine yakışır 2. Etap Organize Sanayi Bölgesindeki yerimizde temelini atmış olduğumuz Süt İşleme Tesisimiz ilerleyen dönemde hizmete girecektir. Tesisimiz; tereyağı, kaşar, yoğurt ve ayran gibi ürünlerin imalat, soğutma, depolama ve nakliye gibi süreçleri göz önünde bulundurarak, teknik ve mimari detaylar ile tasarlanacaktır. Kalite standartlarımızı yükseltmeyi ve üreticilerimizin refah seviyesini artırmayı hedeflemekteyiz.
6-    Karapınar Süt Üreticileri Birliği olarak 2 adet 40 Ayak Araçla birlikte Karapınar'ımıza katma değer sağladık ve ipard projesinden yararlandık. 1.2 milyon TL sini Karapınar Süt Üreticileri Birliği ödeyecek. Araçların bugünkü değeri ise yaklaşık 3,8 milyon TL. Üreticilerimize ve Birliğimize Proje desteği kapsamın da %60 hibe kazandırdık. İleriye dönük maddi katkılar ve istihdam sağlayacak. 
7-    Üreticilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına Kantar Binası yenilenmiştir.
8-    Üreticilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına Sıcak Sulu Yıkama Ünitesi kurulması gibi hizmet kalitesini yükselten faaliyetler gerçekleştirilmiştir.
 Değerli üyelerimiz yükümüz ağır, sorumluluğumuz büyük.  Üreticilerimiz zor dönemlerden geçiyor. Bunları beraber aşacağız. Üretim çok zor, Cefakâr üreticilerimizin haklarını savunma noktasında gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 2020/2021 Olağan Genel Kurul Toplantımızın, Karapınar Süt Üreticileri Birliğine ve Üreticilerimize hayırlı olması temennisiyle şahsım ve Yönetim kurulum adına hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum."ifadesini kullandı.
Karapınar Süt Üreticileri Birliği Olağan Genel Kurulu seçimlerinde Yönetim Kuruluna Beycan Kalkan, Ali Şenyurt, Selami Ersoy ve Yusuf Okumuş yer aldı.

HİMMET TÜRKMEN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol