Bu haber kez okundu.

İlçemizde YAVRU TEMA Vakfı Eğitim Programı Başlatıldı

Bu uygulama kapsamında, TEMA Vakfı Başkanlığı tarafından gönderilen, TEMA Vakfı Eğitim Programı Materyallerinden Öğretmen Rehberi kitabı, Toprak Posteri, Meşe Posteri, Ekosistem Posteri, Gözlem Kutuları Karapınar Cumhuriyet İlkokulunda 3-C sınıf öğretmeni Ayşe AYDEMİR’e, TOKİ Yavuz Selim İlkokulunda 4-B sınıf Öğretmeni Murat USTA’ya, 4-E sınıf Öğretmeni Uğur ÇORAKÇI’ya Karapınar TEMA Vakfı İlçe Gönüllü Sorumlusu Musa CEYHAN tarafından teslim edilerek, 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde Cumhuriyet İlkokulu ve TOKİ Yavuz Selim İlkokulunda Yavru TEMA programı uygulamaya konuldu.

TEMA Vakfı İlçe Gönüllü Sorumlusu Musa CEYHAN bu konuda şunları söyledi,” İlçemizde diğer okullarımızdan da talep geldiği takdirde bu tür uygulamaların önümüzdeki senelerde de diğer okullarımızda yaygınlaşması için çalışmalar devam edecektir. TEMA Vakfı Eğitim Programlarının amacı; başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin çevreyle ilgili okuryazarlığını güçlendirerek doğayı bilen, seven ve koruyan, akılcı ve yaratıcı, düşünen, kendine güvenen ve sorumluluk sahibi, çalışkan, üretken, yeniliklere açık, ülkesini seven nesiller yetiştirmektir. Bu kapsamda TEMA Vakfı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında her dört yılda yinelenen işbirliği protokolü mevcuttur. Yavru TEMA Nedir? İlkokul seviyesindeki çocuklara yönelik, 1 eğitim öğretim yılı boyunca devam eden bir doğa eğitimi programıdır. Yavru TEMA Kapsamı Nedir? İlkokul 6-9 yaş arasını kapsar. Programın Amacı Nedir?  Çocukların doğadaki geçirdikleri zamanı arttırarak, doğadaki ilişkileri keşfetmelerini ve doğayla bağ kurmalarını sağlamaktır. Yavru TEMA Konuları Nelerdir? Toprak, Hava ve Su varlıklarının canlıların yaşamındaki yeri ve önemi. Ekosistemdeki canlı ve cansız varlıklar arasındaki ilişkiler. Çocukların doğayla bağ kurabilmek için doğada anlamlı zaman geçirmesini sağlayarak, Yavru TEMA Programı ile çocukların doğada geçirdikleri zamanın artması ve doğayla anlamlı bir bağ kurmaları amaçlanmaktadır diyen CEYHAN, Karapınarlı vatandaşlarımız toprak erozyonundan çok çekmiş ve erozyonla mücadeleyi de başarmış, dünyaya örnek bir ilçe konumundadır. Ülkemiz ve İlçemiz için Toprak, Hava, Su çok önemlidir. Toprağa renk ve suya yön vermek için, geleceğimizi korumak için el ele verip,  Karapınar’ı daha fazla ağaçlandırmak için, daha temiz bir çevre de yeşillikler içerisinde yaşamak için çalışmalıyız.”dedi 

                                                                                                                                                            

MUSA CEYHAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.