Öne Çıkanlar Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümen üyeleri seçimi yapıldı Terörü Lanetliyoruz Kan Bağışı Kampanyası Düzenlendi Camilerin Sosyal Hayattaki Fonksiyonu

Bu haber kez okundu.

Erozyonla mücadele haftası

Kültür Merkezinde yapılan etkinliğe Garnizon Komutanı Topçu kıdemli albay ali Ayhan kızıl, Belediye başkanı Mehmet Mugayıtoğlu,SÜ Karapınar Aydoğanlar MYO Müdür vekili Murat Çiftçi,Konya Toprak Su ve Çölleşme Mücadele Araştırma istasyon Müdürü D.Ali Çarkacı,Milli Eğitim Şube Müdürleri Sami Sağdıç,Nizamettin Tezacn ile Ticaret Borsası Başkanı Nazım Sezer ile öğrenciler katıldı.

Müdür Çarkacı Karapınar’ı yıllar öncesi yemyeşil bir ilçe olduğunu ünlü yazarların eserlerinden anladıklarını söyledi.

İnsanların ağacı keserek erozyona davetiye çıkardığını belirten Çarkacı”İnsanlar çeşitli sebeplerle ağaçları kesince erozyon denen felakete karşı karşıya kalınıldı.1960’lı dönemler Karapınar için çok kabus dolu yıllar olarak tarihe geçti.Topyekun yapılan çalışmalar ise Karapınar’ın erozyondan kurtulmasına ve toprak kayıplarının önüne geçti.Karapınar da kaydedilecek sadece toprak değil ekmeğimiz ve yaşamımızda kaybolmak üzereydi.Teknolojiden uzak ir şekilde tamamen gönül esaslığı ile yürütülen çalışmalar erozyonu önledi.bugün bize yemyeşil bir ilçe bırakan ve o çalışmalara katılanlara şükran borçluyuz” diye konuştu.

Erozyonun dünyanın sorunu olduğunu ifade eden Müdür Çarkacı, Bir milyar hektar alan çölleşme tehdidi altındadır.1milyardan fazla kişide bununla mücadele etmektedir. Çölleşme başlamadan bunu önlemek gerekir. Aksi takdirde mücadele etmek çok maliyetlidir.” diye sözlerini tamamladı.

Daha sonra ise çocuklara yönelik çeşitli gösteriler yapılırken, 200 adet fidan çocuklara protokol üyeleri tarafından dağıtıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol