14 Aralık 2017 Perşembe

Çiftçi Güneş Panelinden Faydalanıyor

Karapınar’da bir çiftçi hayvanlarını sulayabilmek için tarlasına başına güneş enerjisi paneli kurdurdu. Karapınar’da gün geçtikçe yaygınlaşan "güneş tarlaları"nda üretilen elektrik, hayvanların sulanmasında da kullanılmaya başlanıldı.

03 Ekim 2017 Salı 13:14
Bu haber 458 kez okundu
Çiftçi Güneş Panelinden Faydalanıyor

İlçeye bağlı Tanışman yaylasında oturan ve hayvanların sulanmasını tankerlerle su taşıyarak gidermeye çalışan Tacettin Mavi adlı çiftçi, çiftçiliğine 4 km mesafedeki tarlasına kurdurduğu elektrik panelin 4 km’lik de boru döşettiğini kaydetti.

Çiftçi Tacettin Mavi, “Oturduğumuz yerde elektrik  var  ama su yok.Bu nedenle hayvanlarımızın sulanmasında ve kendi ihtiyaçlarımızın karşılanmasında  çok büyük zorluklar yaşadık.Kardeşlerimiz ile birlikte bu işe çözüm bulmak istedik.Çünkü yıllardır su tankerleri ile su taşıdık.Bu yüzden bizde bıkkınlık yarattı.Kardeşlerimiz ile  güneş enerjisinden su elde etmek istedik.Oturduğumuz   yerde taban suyu 400 metrede ve acı su.Bu nedenle hiçbir canlının bu suları içmesi mümkün değil.4 km mesafe de bulunan tarlamızda  su var ama elektriğimiz yoktu.Bu bölgeye  güneş paneli kurduk.30 metreden tatlı su çıktı.bizim  maliyetimizi  vardı..traktörle depolara taşıdık.yazın olabilirdi ama kışın  don olayları vardı.yeraltı kablomuzu  çektik suyumuz Dc dalgıç basıyor..elektrikten mazottan tasarruf ediyoruz.koyunlarımıza suyunu içiyor.elektrikten  masrafsız.uygun fiyatlar.900 küçükbaş var.70 tonluk depom var.saat 2.5  buçuk ton su  veriyor.. 12 saat çalışıyor koyunlar günde 6 ton içiyor. Bütün çiftçilere tavsiye ederim” dedi.

Sistemi kuran Elektrik Teknikeri Volkan Navruz ise  ” Sistem her biri 250w olmak üzere 4 adet toplamda 1 kw gücünde DC pompa ile çalışmaktadır. Mevcut pompa saatte 2 ton su çekme özelliğine sahip olup maksimum 70 metre derinliğe kadar inmektedir. Sistem gündoğumundan gün batımına kadar sisli havalar hariç durmaksızın çalışmakta olup bulutlu havalarda dahi durmaksızın devrini düşürerek çalışmaya devam etmektedir. Karapınar da güneş potansiyeli çok fazla. Tarla sulamak, evlerin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyoruz.Elektrik aydınlatma işleri yapılabiliyoruz.Elektik olmayan yerde gerek sulama gerekse aydınlatma ihtiyaçları karşılanabiliyor”diye konuştu.

MİTHAT KORKUSUZ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner299
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
E-GAZETE
  • YEŞİLPINAR GAZETESİ - Karapınar'ın Gerçek Haber kaynağı - 05 Aralık 2017 Manşeti
  • YEŞİLPINAR GAZETESİ - Karapınar'ın Gerçek Haber kaynağı - 08 Kasım 2017 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV