banner328
Öne Çıkanlar MEDAŞ İşletme Müdürlüğüne İlim ERDEN Atandı Kalfalık İlçemizde de Koronavirüs Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor Maske

Bu haber kez okundu.

 Cenaze Hizmetleri kursunu başarıyla bitirenler sertifikalarını aldılar

Sertifika dağıtım töreni, Karapınar Müftülüğü, Hacı Müzeyyen Danışık Kız Kur’an Kursu binasında yapıldı.

Sertifika dağıtım törenine, İlçe Müftüsü Hüseyin GÜN, Karapınar Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdür Yrd. Ahmet İÇALAN, Cenaze Hizmetleri Kurs Öğreticisi İlahiyat Fakültesi mezunu Tülay KARAKUŞ, yardımcısı Rahime BAYIR, cenaze hizmetleri kursuna katılan bayan kursiyerler ile yakınları katıldı.

Cenaze Hizmetleri kursu 03.07.2012 tarihinde başlayıp, 12.07.2012 tarihinde sona erdi. Kursiyerler hafta içi 4 gün ve günde 4’er saat olmak üzere toplamda 32 saat cenaze yıkama ve kefenleme kursu almaları neticesinde sertifika almaya hak kazandıkları yetkililerce belirtildi.

Cenaze hizmetleri kursuna katılan bayanlara Sertifikaları İlçe Müftüsü Hüseyin GÜN ve Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdür Yardımcısı Ahmet İÇALAN tarafından verildi.

İlçe Müftüsü Hüseyin GÜN sertifika töreninde yaptığı konuşmasında “ Kursun amacının, ölüm öncesi ve ölüm sonrası işlemlerin dini ve hukuki kurallara göre nasıl yapılması gerektiği, Yüce İslam dinimiz yaşayan insana değer verdiği gibi, ölüme de gereken değeri verir. Ölüm anından define kadar yapılacak dini vecibeler vardır. Bunların İslamiyet kurallarına göre yapılması gerekir. Kur’an ve Peygamber Efendimizin sünnetine uygun olmayan, gelişigüzel cenaze hazırlıklarının yapılması dinimizce uygun düşmez. Bu kursa katılan bayanlarımızı medeni cesaretlerinden dolayı kutluyorum. İlçemizde bayanlara yönelik cenaze hizmetlerini verecek yetişmiş bayan elamanların az ve yetersiz olması nedeniyle nerdeyse nüfusu 60.000’e yaklaşan ilçede özellikle bayan cenazelerinde sıkıntı yaşanmakta idi. Bu sıkıntıları gidermek için bu kursun açıldığı ve aynı kursun Ekim- Kasım aylarında da tekrar açmayı düşünmekteyiz. Bundan sonra bayan cenaze yıkama ve kefenleme işlemlerinde vatandaşların sıkıntı çekmemeleri için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu kursun açılmasında emeği geçenleri, kursa katılanlara, kurs öğreticisine ve yardımcısına teşekkür ediyorum diyen Müftü GÜN, Cenaze Hizmetleri kursuna katılarak Sertifikalarını alan Alime TEZCAN, Assiya KESİK, Esma UYSAL, Fatma ÇAYAN, Fitnat KOÇAK, Hacer KUZU, Hatice BİRER, Mariye KARAEFE, Melek EKENOĞLU, Necla EKE, Rabia SOYLU, Raziye ÖZCAN, Selen SEVİNÇ, Sevda YAYAR, Sevim KOCAERKEK, Şema Gül DOĞAN, Tuba ARIKAN, Yaşar BALKAN, Zehra KOR’a sertifikalarının hayırlı uğurlu olmasını dilerken, Ölen bir Mü’minin yıkanıp, kefenlenip, namazının kılınması ve defnedilmesi, geride kalan Müslümanlara kifayeten farzdır. Yani bu Allah’ın emridir. Bunda aynı zamanda ölüyü tertemiz bir şekilde yolcu etme amacı vardır. Bu görevleri, Müslümanlardan bir veya bir kaçı yapınca, diğerleri de sorumluluktan kurtulur. Ama hiç kimse bu görevi yapmazsa hepsi sorumlu olur. Bundan dolayı Cenaze hizmetlerini yapan kardeşlerimiz büyük sevap almış olacaklardır ve insanlarımızı dini sorumluluktan da kurtarmış olacaklardır. Hz. Cabir’den gelen bir rivayete göre, cenazeyi yıkamak günahların affına vesile olmaktadır: “ Kim kabir kazarsa, Allah ona cennette bir köşk bina eder. Kim bir cenaze yıkarsa annesinden doğduğu gün gibi tüm günahlarından sıyrılır. Kim bir ölüyü kefenlerse, Allah ona cennetteki giysilerden bir giysi giydirir” diyerek sözlerini tamamladı.

Cenaze hizmetleri (Cenaze yıkama ve kefenleme) kursuna katılan bayan kursiyerler ise kursta aldıkları yeni bilgilerden ve Kur’an Kursu ve Cenaze Hizmetleri Kursu Öğreticisi Tülay Karakuş’un ve yardımcısı Rahime Bayır’ın verdikleri çok güzel bilgilerle aydınlandıklarını ve cenaze yıkama ve kefenleme hizmetlerini yaparken dini kurallara göre nasıl yapılması gerektiğini öğrendiklerini ve kendilerinden çok memnun olduklarını, bayan cenaze hizmetlerinde sıkıntı çekilmemesi için kursa katılıp 32 saatlik kursu tamamladıktan sonra sertifikalarını aldıklarını, bu konuda en iyi şekilde yetiştirildiklerini ve bu kursun açılmasının çok isabetli olduğunu, Özellikle bu kursun açılmasına öncü olan ve hizmeti geçen Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğüne, İlçe Müftümüz Hüseyin Gün’e, Öğreticileri Tülay Karakuş ve Rahime Bayır’a teşekkür ederiz”dediler

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol