Bu haber kez okundu.

 Andıklık Mevkii Teraslanıp Ağaçlandırılacak

Alıç, yaptığı açıklamada, Andıklı mevkiinde 100 bin fidanı toprakla buluşturacaklarını ifade etti.

Karapınar, Türkiye'nin en az yağış alan bölgesi olduğunu belirten Alıç, şunları kaydetti:

"Karapınar,  eski tarihlerde erozyon felaketini yaşamış bir yerleşim yeri. Yüzölçümü itibarıyla büyük bir ilçemiz. Ormanlık alan ise son derece yetersiz. Burada orman eko sistemi oluşturacağız. Sedir, Karaçam, iğde, çalı türleri, badem, mahlep gibi yöreye ve toprağa uygun fidanlar bölgeye ekilecek. Yaban hayatına katkı yapacak fidanlar olmasına da dikkat edeceğiz. Ayrıca demla sulama sistemi çalışması da yürütülecektir. Toprak işlenip hazır hale geldikten sonra şubat-mart aylarında fidan dikimlerini gerçekleştireceğiz. Proje, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın imzaladığı protokolle yürütülüyor."

Alıç, İlçe Kaymakamlığı,  Karapınar Belediyesi, İstanbul Karapınarlılar Derneği ile diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının verecekleri desteklerde bizleri sevindiriyor” dedi.

Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyon Müdürü D.Ali Çarkacı, İse ormanlık alanın erozyon sahasında olduğunu belirterek, çalışmaların Karapınar da erozyonla mücadeleye önemli katkılar yapacağını belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol