banner328
Öne Çıkanlar İrfan Ceyhan Fen İşleri Müdürü Oldu 2019 LGS Birincisi Taha Erdoğan KELEŞ Ödüllendirildi RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ TÜKETİCİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR Belediyespor

Bu haber kez okundu.

Alman Akademisyenler Erozyonu Gezdiler

      Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi bir grup Alman akademisyen tarafından ziyaret edildi.

    Almanya Köln Üniversitesi Coğrafya Bölümünden Prof. Dr. Helmut Brücker ve beraberindeki 14 kişilik ekip Karapınar Erozyon bölgesinde gezi ve incelemelerde bulundular. Alman akademisyen ve öğrenci grubuna, Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi Bölüm Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Necati Şimşekli tarafından brifing verildi. 

Köln Üniversitesi Coğrafya Bölümünden Prof. Dr. Helmut Brücker rüzgâr erozyonu sahasında bulunan Kartal Yuvası, Gıdam Yaylası ve Örnek Tepe'yi gezdi 1960'tan günümüze kadar yapılan çalışmalarla, ilçede erozyonu önlemede elde edilen başarının oldukça iyi olduğunu anlatan Brücker,  bu kadar geniş bir arazideki çevre sorununu sonlandırmak için yapılan mücadeleye hayran kaldıklarını belirtti.

 

Binlerce fidanı ekmenin, sulamanın, yetiştirmenin  ve günümüze kadar ulaştırmanınönemli olduğunu dile getiren Brücker, ''Daha önce  Bu bölgedeki başarıları çalışmaları duyduğum ve sadece televizyondan gördüğüm bu alanları görmek, bizlerin sorumluluğunu biraz daha  artırdı. Çünkü dünyadaki çevre sorunlarının nasıl başarıldığına Karapınar’da gözlerimle şahit oldum. Burada yapılanlar muhteşem ve bu arazi bir erozyon müzesi konumunda'' dedi.

Şimşekli ise Karapınar’daki yapılan çalışmaların dünyaya örnek olduğunu belirterek” burada topyekun bir savaş yapılmış ve bu savaşı insanoğlu kazanmıştır. O dönemdeki yokluklar ile verilen mücadele ile elde edilen bu zafer Karapınar insanının bütün zorlukların üstesinden gelebileceğini göstermiştir” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol