Bu haber kez okundu.

 Aday Öğretmenler Karapınar’ı Gezdiler

Aday Öğretmenlerin Karapınar Çevre Gezisinden önce;

Aday Öğretmenlere yönelik olarak 12.09.2013 Perşembe günü İnternet üzerinden Uzaktan Eğitim Yöntemi ile Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’nın açılış konuşması, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Öğretmenlik Mesleğinde Değerler ve Etik, Etik Sözleşmesi, ilkesi, örnek olaylar hakkında konuşması, Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat MURAT’ın konuşmalarını dinledikten sonra, yine birinci gün Karapınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sami SAĞDIÇ tarafından İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Kurumsal Yapısı, iş ve işleyişleri konusunda bilgilendirildiler.

Karapınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nizamettin TEZCAN tarafından çevrenin sosyo-ekonomik yapısı, çevrenin tarihi dokusu, çevrenin coğrafi özellikleri, çevrenin sosyal yapısı, çevre için önemli günler hakkında bilgi verildi. Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Ünal Cesur eşliğinde kurum ziyaretleri, İbrahim Gündüz Anadolu Lisesi Müdürü Kazım Gür eşliğinde okul ziyaretleri yapıldı.

Eğitim Yöneticisi Umut KARA tarafından Değerlendirme formlarının tanıtımı ve uygulanması, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahri Kini tarafından Sertifika Töreni yapıldı.

Cuma Günü Öğleden sonra Aday Öğretmenlere yönelik TEMA Vakfı Karapınar Temsilcisi Musa CEYHAN eşliğinde çevre gezisi düzenlendi.

Aday Öğretmenlere Karapınar’ın nazar boncuğu, dünyanın gözü olarak adlandırılan Meke Krater Gölü, Acı göl, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Konya Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma İstasyon Müdürlüğüne bağlı, Karapınar Erozyonla Mücadele Araştırma sahası gezdirildi. Erozyon önleme sahasının dünü ve bugünü ile ilgili aday öğretmenlere saha sorumlusu Ziraat Y. Müh. Necati ŞİMŞEKLİ ile Musa CEYHAN tarafından geniş bilgiler verildi. Ayrıca Çıralı, Meyil gölleri, obruk oluşumları ve yayla yerleşim yerlerindeki yaşantılar, ilçenin tarihi ve doğal güzellikleri hakkında CEYHAN tarafından bilgiler verildi.

TEMA Vakfı Gönüllü İlçe Temsilcisi, Yeşilpınar Gazetesi Fahri Muhabiri Musa CEYHAN özellikle erozyonla mücadele konusunda şunları söyledi “Karapınar Erozyon tehdidini yaşamış bir ilçedir. Eskiden 1960 yıllarında ve öncesinde kum fırtınaları ve kum yığınları sebebi ile insanlar evlerinden dışarı çıkamazdı. Hayvanlar otlayamaz, araçlar trafiğe çıkamazdı. Trafiğe çıkan araçlar sık sık kaza yaparlar ya da yoluna devam edemezlerdi. Kum fırtınası yüzünden araçların boyası zımparalanmış vaziyette olurdu. Rüzgârın şiddeti müddetince kalkan toz bulutları insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkiler, ince kumlar kulak, burun, boğaz ve göz hastalıklarına sebep olurdu. Savrulan kumlar burun ve ağız yoluyla alındıktan sonra solunum yollarını tıkıyor ve nefes almakta insanlar zorlanıyordu diyen CEYHAN, kum fırtınalarında okula gidip gelemediklerini, bitkilerin üzerleri kumla kaplanıyor ve toprak verimsiz hale geliyordu. Karapınar’ın yerinden taşınması bile söz konusu iken İlçemizde Kaymakamlık yapan A.Naci EKŞİOĞLU ve Sadrettin SÜRBAHAN olayın üzerine giderek erozyon felaketinin büyük boyutlarda olduğunu Valiliğe ve Ankara’ya iletmelerinden sonra Toprak Su Teşkilatı tarafından 1962 yılında 160.000 dekarlık alanda erozyonla mücadele başlatıldığını ve Dünyaya örnek olan bir çalışmanın başarılarak Karapınar’ın erozyon felaketinden kurtulduğunu, saha içerisinde jeolojik, hidrolojik, toprak ve topoğrafik etüdlerin yapılmasından sonra toprağın giysisi olarak kum yığınlarının üzerleri çavdar, ayrık cinsleri, İngiliz ve İtalyan çimleri, yonca çeşitleri, korunga ve fiğ çeşitleri ekilerek öncelikle otlandırılmaya önem verildiği, sonra kum yığınlarının üzerlerinde rüzgar kıran kamış perdeler yapılıp araları otlandırılıp, sahada toprak yapısına uygun söğüt, iğde, akasya, zerdali, gladiçya, sofora, Akçaağaç, dişbudak, karaağaç, mazı, ılgın, idris, ahlat, aylantus, meşe, sedir, çam, kızılcık, badem, erik, kayısı, elma, üzüm bağları vs milyonlarca fidan dikilerek, yer altı kuyuları açılıp önceleri kuyular mazotla çalıştırılıp, insanlar sırtlarında tenekelerle su çekerek büyüttükleri ağaçları, şimdi elektrikli kuyu ve damla sulama sistemi ile sulamaktadırlar diye anlatan CEYHAN, Aday Öğretmenlerden ise okutacakları öğrencilerine ağaç ve çevre sevgisinin, doğal varlıkların korunması ve bilinçlendirilmesi yolunda azami gayret göstermelerini talep etti.

Aday Öğretmenler Çevre Uyum semineri ve yapılan gezilerde çok şey öğrendiklerini, Ayrıca Karapınar’ın ilginç coğrafi yapıya sahip olduğunu, doğal güzellikleri son derece etkileyici, yine insanları çok doğal ve sıcakkanlı, misafirperver olmaları bizleri çok etkiledi. Çevreyi tanımaktan mutlu olduk diyen Aday Öğretmenler, Açık hava müzesi görünümündeki Karapınar ileride hem enerji üssü olma yolunda hem de Turist çekme açısından son derece özellik ve güzelliklere sahip olduğunu belirttiler.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol