banner328
Öne Çıkanlar Milletvekili Etyemezden Kaymakam Kökcüye Hayırlı Olsun Ziyareti İlçe Emniyet Müdürlüğü Kadrosu Zenginleşmeye Devam Ediyor Bulduğu Parayı Zabıta Müdürlüğüne Teslim Etti Başkan Yaka  Sağlık Çalışanlarını Ziyaret Etti

Bu haber kez okundu.

İlçe Emniyet Müdürlüğünden Duyuru

  KARAPINAR İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN

 HAYVAN HIRSIZLIĞI VE DOLANDIRICILIĞA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Ø  Hayvan barınakları sağlam bir şekilde yapılmalıdır.

Ø  Barınak kapıları demir kapı olmalı, en az iki kilit sistemi takılmalı, kilitlerden birisi göbek kilit tabir edilen kapı kilidi, diğeri ise asma kilit olmalıdır.

Ø  Ahırın, barınağın çevresi yeteri kadar aydınlatılmalıdır.

Ø  Ahırın kapısı evden görünebilmelidir. Hayvan sahipleri geceleri zaman zaman ahırını ve hayvanlarını kontrol etmeli, ahırın çevresine harekete duyarlı kamera ve alarm sistemi taktırmalıdır.

Ø  Sadece çoban köpeklerine güvenilmemesi gerektiği, hırsızlar tarafından çoban köpeklerine zehirli et atılarak etkisiz hale getirdikleri, bu nedenle çoban köpeklerinin aç vaziyette bırakılmamalıdır.

Ø  Yaklaşan kurban bayramı öncesi canlı hayvan fiyatları arttığından hırsızlık cazip hale gelmektedir. O nedenle bu günlerde hayvan sahipleri daha fazla dikkatli olmalı, komşularıyla organize olup birbirlerinin ahırlarını kontrol etmelidirler.

Ø  Ayrıca hayvan nakillerinde vatandaşlar “ Menşe Şahadetnameleri” konusunda çok dikkatli olmalı ve hayvan hırsızlarına karşı en etkili kontrol mekanizması ve hayvan hareketlerinin izlenmesini sağlayan en etkili yöntem olan bu konuya hassasiyet göstermelidirler.

Ø  Sahte para, karşılıksız çek, sahte çek ve çalıntı çek olaylarına karşı hayvan sahiplerinin daha dikkatli ve duyarlı bulunmaları, çekle ödeme yapanlar ile ilgili olarak, çekleri önceden ilgili bankadan kontrol ettikten sonra hayvanların satış işlemini gerekleştirmeleri vatandaşlarımızın mağdur olmaması açısından önem arz etmektedir.

Ø  Vatandaşlarımız çevrelerinde şüpheli gördükleri açık ve kapalı kasa kamyon, kamyonet gibi araçlar ile şüpheli gördükleri şahısları zaman geçirmeden derhal 155 Polis İmdat ya da 156 Jandarma İhbar/ İmdat telefonlarına bildirmelidirler.

§  Karapınar İlçe Emniyet Müdürlüğü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol