04.10.2019 Cuma namazında okunan ve canlılar ile su, ekmek, toprak, fidan gibi çevre konularını içine alan " Dünya Evimiz Bize Emanettir" Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yazılan hutbeyi çok güzel ve anlamlı bulduğum için siz kıymetli okuyucularımla da okunduğu şekilde paylaşmak istiyorum. Hutbeyi dinleyen ya da dinleme fırsatı bulamayanlar bir kez okurlarsa sevinirim.
DÜNYA EVİMİZ BİZE EMANETTİR. Muhterem Müslümanlar! İbretle baktığımızda görürüz ki, küçük bir karıncadan, yörüngesinde akıp giden devasa gezegenlere kadar etrafımızdaki bütün varlıklar Cenab-ı Hakk'ın eseridir. Rabbimiz, eşsiz gücü ve benzersiz sanatıyla kâinatta bin bir çeşit canlı yaratmıştır. Bunların her biri nimettir ve her nimet emanettir. Ayet-i Kerimede, bu gerçek şöyle ifade edilmektedir; " Allah, göklerdeki ve yerdeki her şeyi kendi katından bir nimet olarak sizin hizmetinize vermiştir. Elbette bunda düşünen bir toplum için deliller vardır."
Kıymetli Müminler! Varlığa değer biçen Allah'tır. Cenab-ı Hak, mahlûkatı anlamsız ve boş yere yaratmamış " Biz yeri göğü ve arasındakileri oyun olsun diye yaratmadık" buyurmuştur. Kâinat, her zerresi ayrı bir anlam taşıyan, dengeli ve muhteşem bir bütündür. Hayat bulduğumuz bu dünyada her bir varlığın ayrı bir gayesi ve değeri vardır. Değerli Müslümanlar! Allah, kendi zatından uzak ve bağımsız bir evren var etmemiştir. Bütün varlıklar Allah'ı anlatır; O'nun mülküdür. Varlık âleminin kontrolü O'na aittir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulmaktadır; "Göklerde ve yerde bulunanlar, her şeyi ondan talep eder, O. Her an yaratma halindedir. O halde, Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?" Şu halde, çevremize karşı olan sorumluluğumuz, Rabbimizin eserine ve mülküne olan saygımızın gereğidir. Allah'ın koyduğu kanunlara aykırı davranarak tabiata zarar vermek ise, Cenab-ı Hakk'a karşı sorumluluğumuz ihmal etmek demektir. Aziz Müminler! Bizler, bir dağa bile muhabbet nazarıyla bakan, "Uhud bizi sever, bizde onu severiz" buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. "Birinizin elinde bir fidan varken kıyamet kopuyor olsa bile derhal onu diksin!" buyuran Sevgili Peygamberimizi rehber ediniriz. Bütün hayvanların haklarını gözetmeleri hususunda ashabını sürekli uyaran Peygamberimizi örnek alırız. 
Kıymetli Müslümanlar! Bir taraftan tonlarca ekmeğin çöpe atıldığı, diğer taraftan açlık sebebiyle birçok insanın hayatını kaybettiği acı bir çağı yaşıyoruz. Ne yazıktır ki günümüzde dünyevi hırslarının esiri olan insanoğlu, çevresiyle dostça, adil ve insaflı bir ilişki kuramadı. Bütün canlılara nefes kaynağı olan ormanları yaktı, karnımızı doyurduğumuz toprakları çölleştirdi, suya kandığımız nehirleri kirletti. Medeniyetimizde bir ekmek kırıntısının dahi yere atılması hoş karşılanmazken tonlarca gıdanın çöpe atılmasına daha ne kadar rıza göstereceğiz.? Geri dönüşüm imkanı olan atıkları, umursamaz bir tavırla çöp tenekelerine daha ne kadar hapsedeceğiz.?
Oysa çevremize sevgi ve şefkatle davrandığımız ölçüde bizler de huzur ve sağlık içinde yaşayacağız. Aksi halde zarar görecek olan sadece tabiat değil, bizatihi bizler olacağız. Nitekim Kur'an-ı Kerim de insanoğlu şöyle uyarılır; "İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah, hata ve yanlışlardan vazgeçsinler diye işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor," Muhterem Müminler! Bizler, engin bir merhamet sahibi olan Allah'ın yeryüzündeki halifeleriyiz. Halife olmak, sorumluluğun adıdır; yeryüzünün efendisi değil koruyucusu olmaktır. Halife olmak, yeryüzünü Allah'ın rızasına uygun bir şekilde kullanmaktır. İfsat etmemek, zarar vermemektir. O halde, yaratan ve yöneten Rabbimizin bizlere emaneti olan çevremize karşı duyarlı olalım. Gün gelip emanetin sahibi olan Rabbimize hesap vereceğimizi aklımızdan çıkarmayalım. Yeryüzünün sadece insanların değil bütün canlıların hayatı alanı olduğunu bilerek yaşayalım. Hutbemi bitirirken bir hususu hatırlatmak istiyorum. Önümüzdeki Pazar günü sabah namazından sonra Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle bütün camilerimizde siz kıymetli cemaatimizle beraber fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Sizleri ailelerimizle birlikte bu hayırlı faaliyete katılmaya davet ediyoruz."diyerek hutbe sonlandırıldı.  Bende diyorum ki fidan diken eller dert görmesin inşallah.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol