Teknoloji ve getirdiği yenilikler ister istemez hayatımızın her noktasında karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman kullandığımız sistemleri daha kolay ve anlaşılabilir hale getirmektedir. Son zamanlar da yapılan değişimlerden başı çeken ise e-devlet üzerinden temel işlemlerin halledilebilir olması gelmektedir. Şu an sağlıktan tarıma birçok resmi işlemimizi oturduğumuz yerden e-devlet uygulamaları ile yapabilmekteyiz. Hem denetimi daha kolay oluşundan dolayı hem de gereksiz masrafları azaltmaya yönelik girişimlerden birisi olan e-devlet uygulaması gün geçtikçe hayatımıza yerleşmektedir.Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal bir veri tabanıdır. Sistem çiftçilerin buraya istenen belgeleri beyan ettikten sonra sisteme kayıt olması ile çalışmaktadır. Burada ana amaç yetiştirilen ve üretilen tarımsal ürünlerin tüm ülke çapında takip edilerek tarım politikasının oluşturulmasına yardımcı olmaktır.Bununla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 16.04.2005 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile zorunlu hale getirdiği Çiftçi Kayıt Sistemi zorunluluğu hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Geçen senelerde çiftçilerimizin devletten almış oldukları tarım destekli hibe kullanımlarının denetimi, çeşitli yardımlardan yararlanılabilmesi için ve çiftçinin doğru yol ve projeyle ilerleyebilmesini sağlayabilmek, raporlama düzenleme ve doğru analizlerin yapılabilmesi için böyle bir yönteme başvurulmuştur.
       Çiftçilerimizin devlet destekli almış olduğu kredilerin sorgulanması, doğru değerlendirilip çeşitli yardımlardan faydalanabilmesi, güvenilir ve doğru analizlerin yapılabilmesi, üreticilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen düşük faizli kredilerden haberdar olabilmesi, devlet destekli projelerden vedevletin sigorta prim desteğinden faydalanmak için e-devlette bulunan Çiftçi Kayıt Sistemindeki bilgilerini sürekli olarak güncellemeleri çiftçilerin faydasına olacaktır.TMO hububat alımlarında, hallere ürün getirirken, bankalardan çekilecek devlet destekli tarımsal kredilerin kullandırılmasında gibi birçok işlemde çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı istenmektedir.
     ÇKS ile ilgili bütün sorgulamaları e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi teşvik, destek ve sigorta duyurularına da ulaşabilmeleri bu sayede sağlanmaktadır. 
   Önemli bir nokta olarak ise içinde bulunduğumuz 2018 yılı içinde Çiftçi Kayıt Sistemine başvuru süresi uzatıldı. Sisteme hala kayıt yaptıramayan çiftçiler 31 Aralık 2018 e kadar müracaat edebilirler. Bu durumdan 2018 yılına ait Çiftçi Kayıt Sistemi dosyalarını çeşitli nedenlerle teslim edememiş çiftçilerimiz yararlanacaktır. Dosyalara ek arazi girişi yapılmayacağı belirtilmektedir. Verimli bir yıl beklentisi içinde olan üreticilerimizin yeni sezon için bütün resmi ve tüzel hazırlıklarını yaptıkları bu dönemleri iyi değerlendirmeleri, yakından takip etmeleri için yapılan duyuruları dikkate alması gerekmektedir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.