Zaman zaman köşemiz de teşvik, hibe ve devlet destekli projelerden bahsedip, ilgilenen veya bilgi edinmek isteyen okuyucunun dikkatini çeken yazılar yazmaktayız. Bu hafta ise yine hem üreticiyi destekleyen aynı zamanda da çevre koruma amaçlı yürütülen ÇATAK projesi hakkında birkaç temel bilgiyi anlatmaya çalışacağız.
Nedir bu ÇATAK projesi? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteklemeleri arasında yer alan ÇATAK projesinin açılımı Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı'dır. 2006 yılında verilmeye başlanan ÇATAK destekleri ilk yılında Kırşehir, Isparta, Konya ve Kayseri illerimizde uygulamaya konulmuştur. 2018 yılına geldiğimizde ise toplamda 57 ilimizde uygulanmakta olduğunu görmekteyiz. Tarım ve Orman Bakanlığı Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması Programı (ÇATAK) kapsamında çiftçilere desteğini sürdürmekte olup özellikle toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasını hedeflemektedir.
Uygulama şekli nasıldır? ÇATAK Programı kapsamında destekleme yapılacak alanlarda, üç ayrı kategoride belirlenen uygulamalara 3 yıl süreyle ödeme yapılmaktadır.
Bu kapsamda; birinci kategoride, tek yıllık bitkilerin üretildiği alanda minimum işlemeli tarımın yapılması ve minimum toprak işlemeli tarım uygulamalarına 45 TL/da, 
İkinci kategoride, toprak ve su yapısının korunması ile erozyonun önlenmesi amacı ön plandadır. Setleme, teraslama, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama, açık drenaj uygulaması, jips uygulaması, kükürt veya kireç uygulaması, malçlama, ahır veya çiftlik gübresi ile gübreleme, yeşil gübreleme, aşırı otlatmanın engellenmesi, çok yıllık buğdaygiller veya yonca hariç çok yıllık baklagiller ile alanı kaplama gibi tedbirlerden her yıl en az iki uygulamanın yapılması veya bu tedbirlerin en az biriyle birlikte arazinin boş bırakılması gibi uygulamalar bulunmaktadır. Bu sayede toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun engellenmesi ise 60 TL/da,  
Üçüncü kategoride ise,tarımsal girdilerin çevreye duyarlı bir şekilde kullanımını sağlamak üzere; su tüketimini asgariye indirecek uygun basınçlı sulama sistemleri ile birlikte bütünleşmiş ürün yönetimi genel prensiplerinde gübre ve bitki koruma ürünlerinin kullanılması, organik tarım veya iyi tarım uygulamalarının, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması, kapalı drenaj sisteminin, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması gibi uygulamalar ön plandadır. Çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalarına ise 135 TL/da ödeme yapılır.
Toprak ve su kaynaklarının korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla uygulamaya konulan ÇATAK Programı ilçemiz çiftçisinin de fayda gördüğü projelerdendir. Hem tarla sağlığı hem de yapılan mevzuat değişikliğiyle birlikte veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanunu kapsamında kurum ve kuruluşlar tarafından talep edilen, (ithalat ve ihracat resmi kontrolleri için alınan numune analizleri ve şahit numune analizleri hariç olmak üzere) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı laboratuvar/enstitü/karantina müdürlüklerinde resmi kontrol kapsamındaki muayene, teşhis, test ve analizlerin indirimli ya da ücretsiz yapılabilmesi de diğer avantajlarındandır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.